BEROEPS ORGANISATIE KUNSTENAARS BEROEPS ORGANISATIE KUNSTENAARS
BEROEPS ORGANISATIE KUNSTENAARS BEROEPS ORGANISATIE KUNSTENAARS

De kunstenaar als zzp'er

Op de pagina ZZP/Kunstenaars van BOK staan beschouwingen, opiniestukken en andere artikelen met betrekking tot de positie van de kunstenaar als zzp'er.


Voorbeelden zijn het pleidooi voor behoud van zelfstandigenaftrek en het niet doorvoeren van de Wet DBA.

Als lid van BOK ben je automatisch verbonden met Kunsten'92 (het overkoepelende orgaan voor kunst, cultuur en erfgoed), VZN (de overkoepelende vereniging van alle zelfstandigenorganisaties), BKNL (het informele overleg met andere organisaties uit de kunstsector) en de Federatie Beeldrechten.

BOK heeft een bestuurszetel in de Stichting Continuiteit Beeldrecht en werkt samen met allerlei organisaties binnen en buiten de kunst- en cultuursector (zie ook in het menu bij partners) en is mede daardoor de grootste vertegenwoordiger in de sector beeldende kunst in Nederland.

Overig nieuws

donderdag 1 oktober 2026
Jaarvergadering Pictoright 2026

donderdag 24 september 2026
Kamervragen over EU-verpakkingsregels voor kleine ondernemers

dinsdag 22 september 2026
BOK-voorzitter Henk Hofstra in Cultuurberaad Klimaat

vrijdag 4 september 2026
Het Europees Parlement kan de verpakkingsbureaucratie in oktober verlichten

woensdag 12 augustus 2026
Nieuwe EU-verpakkingsregels: wat betekent de PPWR voor kunstenaars?

vrijdag 17 juli 2026
Waarom je jouw contract moet laten screenen

donderdag 9 juli 2026
Maak van het minimum geen maximum

donderdag 30 april 2026
Meer zichtbaarheid voor kunstenaars: zo bereik je pers én publiek

woensdag 15 april 2026
Flinke schadevergoeding na vernietiging kunstwerk

woensdag 15 april 2026
Foto's gebruiken zonder toestemming? Dit moet je weten

dinsdag 14 april 2026
Brief van BOK aan alle raadsleden: heb oog voor kunst en cultuur!

woensdag 25 maart 2026
Een verplichte AOV lost niets op voor kunstenaars e.a. zzp’ers

vrijdag 20 maart 2026
BOK strijdt voor AI-vergoeding kunstenaars

woensdag 25 februari 2026
Nieuwe campagne Stichting Kunstuitleen

donderdag 12 februari 2026
Hoe Groningen kan uitgroeien tot landelijk voorbeeld voor atelierbeleid

maandag 29 december 2025
Pleidooi betrokkenheid professionele kunstenaars in musea

woensdag 3 december 2025
Musea ondermijnen hun eigen fundament: de kunstenaar

donderdag 20 november 2025
Musea, maak ruimte voor professionele kunstenaars van nu

dinsdag 4 november 2025
Geef zelfstandige kunstenaars de ruimte. Weg met het afbraakbeleid!

donderdag 23 oktober 2025
Welke BTW als je kunst over de grens verkoopt?

donderdag 23 oktober 2025
Maak van een minimum geen maximum

donderdag 11 september 2025
Kunstenaar, bedenk zelf een prijs!

woensdag 27 augustus 2025
Kunstwerk vernietigen. Mag dat?

vrijdag 15 augustus 2025
Succesvolle deal voor beeldrechten kunstenaar!

donderdag 17 juli 2025
We Transfer gaat aan de haal met jouw bestanden. Welke alternatieven zijn er?

Jaarvergadering Pictoright 2026

donderdag 1 oktober 2026

De jaarvergadering van Pictoright stond op 30 september in het teken van de toekomst van beeldmakers en de invloed van AI en Big Tech. De vergadering was deels interactief. Via Mentimeter werd ook alle aanwezigen gevraagd om via hun smartphone aan te geven wat voor hen belangrijk is. Op de vraag ‘Geef in één woord aan waar volgens jou de aandacht moet liggen rondom AI?’ antwoordde het publiek merendeels met de termen: bescherming, vergoedingen, wetgeving en authenticiteit.

Dat gaf in het kort aan wat bij veel kunstenaars en andere beeldmakers leeft: hoe kunnen we ons werk beter beschermen t.o.v. tekst- en datamining en er tegelijkertijd voor zorgen dat, als er door Big Tech’ wel (ongevraagd) gebruik gemaakt wordt van hun beelden, dat daar een eerlijke vergoeding tegenover staat. Daarnaast zijn er natuurlijk ook nog kunstenaars die zelf ook gebruik maken van AI, privé of beroepsmatig. Al met al is er geen eenvoudige oplossing. Een ai-vergoeding, vergelijkbaar met het huidige thuiskopievergoeding, werd onder meer door hoogleraar Intellectueel Eigendom Martin Senftleben als een van de mogelijkheden geopteerd voor de toekomst.

Pictoright, waar BOK-penningmeester Jan Groen een bestuurszetel heeft, zet zich in voor de auteursrechten van beeldmakers. We raden je dan ook aan om je als BOK-lid ook aan te sluiten bij Pictoright.